Badania wykazały, że przyjmowanie membrany jaja może przynieść ulgę w bólu stawów już po siedmiu dniach stosowania. Składniki błony skorupki jaja redukują związki zapalne zwane cytokinami, które wywołują zdarzenia prowadzące do bólu i zniszczenia stawów.
Pozytywny wpływ membrany jaja kurzego na kości i stawy psów został potwierdzony licznymi badaniami. Jest to naturalny składnik, który nie uczula, a jednocześnie zawiera w sobie niewielkie ilości pierwiastków, takich jak selen, cynki czy miedź.
Szczególnie interesującym składnikiem, który występuje w składzie membrany jaja kurzego jest stront. Stron jest od wielu lat stosowany w terapii osteoporozy. Stront jest jedynym obecnie znanym czynnikiem, który wykazuje podwójne działanie: hamujące w stosunku do komórek kościogubnych i pobudzające czynności komórek kościotwórczych. Ilość strontu w skorupie jaja kurzego jest wręcz idealna dla psa jako potencjalnego konsumenta. Jest zdecydowanie zbyt mała, aby mógł odczuwać jakiekolwiek skutki uboczne, jednak na tyle duża, aby regularne przyjmowanie wpłynęło korzystnie na układ kostny.
Działanie membrany jaja kurzego znacznie poprawia jej elastyczność, nawilżenie i rozjaśnienie. Dzięki zawartym w niej substancjom odżywczym, membrana jaja kurzego działa również przeciwstarzeniowo. Składnik ten jest również odpowiedzialny za poprawę kondycji bariery skórnej, co przekłada się na większą ochronę wewnętrznych warstw skóry przed zewnętrznymi szkodliwymi czynnikami, takimi jak zanieczyszczenia, promienie UV czy czynniki mikrobiologiczne. Pomaga im także zachować odpowiedni stopień nawilżenia.
Membrana jaja charakteryzuje się wysoką zawartością kolagenu typu I, typu V i typu X. W naszym organizmie kolagen typu I znajduje się w układzie naczyniowym, ale też kościach i ścięgnach. Typ V znajduje się w obszarach mineralizacji chrząstki. Typ X jest powiązany z typem I. Pozostałe składniki, takie jak kwas hialuronowy, glukozamina i chondroityna, odgrywają zasadniczą rolę w utrzymaniu integralności chrząstki stawowej i ograniczaniu postępu procesów zapalnych.
Podobnie do kolagenu wołowego, membrana jaja kurzego pozytywnie wpływa na psi metabolizm. Dzięki reakcji jonów wapnia z nasyconymi kwasami tłuszczowymi, mogą powstać nierozpuszczalne sole, które nie są wchłaniane w psim przewodzie pokarmowym, co pozytywnie na niego wpływa.