Produkcja kolagenu jest jedną z najistotniejszych funkcji witaminy C. Dzięki temu białku możliwy jest zdrowy rozwój kości, zębów, skóry i oczu. Witamina C bierze też udział w biosyntezie białka występującego w kościach, zębach, skórze, chrząstce, rogówce oka i tkance łącznej. Jedną z oznak niedoboru witaminy C jest zaburzenie syntezy kolagenu i związane z tym problemy ze stawami.
Witamina C pełni również ważną rolę w procesie antyoksydacji. Kwas askorbinowy, który jest jedną z najbardziej popularnych substancji antyoksydacyjnych, jest odpowiedzialny za zwalczanie wolnych rodników. Wolne rodniki to szkodliwe cząsteczki, które mogą uszkadzać ważne struktury, takie jak białka i DNA. Witamina C jako antyoksydant, neutralizuje ich nadmiar.
Według badań suplementowanie witaminy C, które jest połączone z aktywnością psychomotoryczną psa, może spowolnić pogarszanie się zdolności poznawczych psa w podeszłym wieku. Dzięki temu, że witamina C dobrze rozpuszcza się w wodzie i jest prawie całkowicie wydalana z moczem, jest witaminą bezpieczną dla psów w każdym wieku.
Znaczenie witaminy C w terapii chorób układu pokarmowego jest o tyle ważne, że w połączeniu z innymi antyoksydantami pokarmowymi może ona łagodzić stan zapalny jelit towarzyszący przewlekłym biegunkom.
Witamina C jest potrzebna do utrzymania zdrowej skóry psa. Jednocześnie opóźnia także proces starzenia się skóry. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV przyczynia się do powstania stresu oksydacyjnego i dużej ilości wolnych rodników. Witamina C wykorzystuje swoje właściwości antyoksydacyjne i zmniejsza ich ilość. Witamina C opóźnia także fotostarzenie się skóry, zmniejszając ryzyko przebarwień i wykazuje działanie przeciwzapalne.