fbpx
 

Jak dbać o psią sierść?

2022-08-160

Dbanie o psią sierść jest bardzo ważne. W końcu każdy ogląda okrywę włosową naszego psa i zwraca uwagę, czy jest gęsta i lśniąca. Pielęgnacja psiej sierści sprowadza się do regularnych kąpieli, czesania i wyczesywania martwego włosa i regularnej suplementacji. Połączenie tych czynników sprawi, że sierść Twojego psa będzie czysta i zadbana.  Jej dobry stan przełoży się na samopoczucie psa, a także na stan jego zdrowia. W tym artykule znajdziesz liczne informacje i wskazówki, jak samodzielnie przeprowadzić zabieg pielęgnacyjny.

Jak kąpać psa?

Psie kąpiele dzielimy na dwie kategorie. Celem kąpieli pielęgnacyjnej jest utrzymanie pupila w czystości. Z kolei kąpiel lecznica ma za zadanie wyleczyć psa z infekcji czy problemów dermatologicznych.  Przygotowanie do kąpieli powinno być dla psa przyjemne. Pierwszym krokiem jest przygotowanie odpowiedniego miejsca i zebranie niezbędnych kosmetyków czy akcesoriów. Przed kąpielą warto zgromadzić szampon, odżywkę, ręcznik, matę antypoślizgową, szczotkę lub grzebień. Przed kąpielą warto wyprowadzić swojego psa na spacer, gdzie załatwi swoje potrzeby, wybiega się i zmęczy, co przełoży się na spokojną kąpiel.

Po spacerze postaraj się starannie wyczesać psa, aby uniknąć kołtunów i splątanej sierści. Jest to krok szczególnie ważny przy pielęgnacji psów długowłosych. Następnym krokiem jest umieszczenie psa w wannie lub w brodziku i przyzwyczajenie psa do wody. Warto też dobrać odpowiednią temperaturę. Następnie zmocz psa w kolejności łapy, brzuch, plecy i głowa. Po zmoczeniu całej sierści nałóż szampon na dłonie i starannie umyj psa, omijają okolice oczu i uszu. Przy myciu sierści długowłosej uważaj na płaczącą się sierść. W tym etapie pozbędziesz się nadmiaru kurzu i piasku, a także części martwych włosów. Umyj psa szamponem dwukrotnie i dokładnie spłucz. Następnie użyj odżywki. Nałóż ją na psa, starannie wmasuj i zostaw na kilka minut, aby substancje odżywcze zadziałały i dotarły w głąb sierści.

Wybór szamponów i odżywki

Przed rozpoczęciem kąpieli wybierz szampon, który został dostosowany do indywidualnych potrzeb sierści Twojego pupila. Zastanów∑ się też, jaki efekt chcesz osiągnąć. Wybierając kosmetyk dopasuj go do rodzaju sierści i potrzeb psa. W przypadku odżywki jest podobnie, powinna być dobrana do rodzaju sierści. Odżywka zmiękczająca przyda się psom twardowlosym i szorstkowłosym. Z kolei odżywka nawilżająca okaże się zbawienna dla psów Długowłosych. Kluczem dobrego działania odżywki jest jej właściwa aplikacji: naniesienie, wmasowanie, odczekanie i spłukanie.

Oswajanie psa z kąpielą

Powinieneś zacząć przyzwyczajać swojego psa do kąpieli już na etapie szczenięcym. Jeśli jednak masz do czynienia z dorosłym psem, nie musisz się stresować. Jest kilka sposób na przekonanie psa do kąpieli. Przed zabiegiem pozwól mu na zapoznanie się z nowym miejscem np. Łazienką. Pozwól psu odkryć miejsce za pomocą węchu, obwąchać wannę, armaturę, ręczniki czy matę. Pozwól mu poznać zapach szamponu i odżywki. Nagradzaj jego ciekawość za pomóc przysmaków i dołóż wszelkich starań, żeby pies poczuł się swobodnie w nowym miejscu. Nie zapomnij o macie antypoślizgowej, która zapobiegnie upadkowi i pozwoli psu poczuć się bezpiecznie i stabilnie. Nie zmuszaj psa do natychmiastowego przyzwyczajenia się. Przy każdej kąpieli kieruj stopniowo strumień wody na psa, zaczynając od łap i brzucha, a kończąc na plecach i głowie. Cały czas nagradzaj psa za pomocą słów i przysmaków.

Czesanie psa

Czesanie psa nie należy do ławach zadań. Wyczesywanie jego sierści powinno odbywać się regularnie, nie tylko przed zbliżającą się kąpielą. Pamiętaj o odpowiednio dobranych akcesoriach, szczotkach, grzebieniach, filcakach i zgrzebłach. Pamiętaj też, aby umilić swojemu psu ten zabieg. Nagradzaj go smaczkami, a zabieg stanie się przyjemny i doprowadzi do pięknej, lśniącej sierści.

Czym czesać psa?

Psa czeszemy akcesoriami, o których wspomnieliśmy wcześniej. Starajmy się używać narzędzi dostosowanych do potrzeb pupila, ponieważ stosowanie innych może przynieść dużo niepotrzebnych szkód. Narzędzia w typie Furminatora dobieramy ze względu na długości sierści psa i jego wielkość.

Jak często czesać psa?

Psy długowłose wymagają starannego czesania kilka razy w tygodniu. Krótkowłose wystarczy uczesać raz. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb psiaka, a także pory roku. Latem i zimą, gdy zachodzi zmiana okrywy włosowej, czynność czesania może być powtarza nawet codziennie. Obserwuj psią sierść, aby samodzielnie zdecydować o częstotliwości zabiegu.

Jak przyzwyczaić psa do wyczesywania?

Już od małego powinniśmy przyzwyczajać naszego pupila do czesania. Przed zabiegiem pozwalamy mu zapoznać się ze szczotką, obwąchać ją. Następnie delikatnie rozczesujemy sierść, stale nagradzając pupila przysmakami i dobrym słowem. Z czasem możemy wydłużać czas wyczesywania. Pierwszego dnia zaczynamy od kilku ruchów szczotkom, a dwa tygodnie później wyczesujemy całego psa.

Regularnie podawana suplementacja i zbilansowane przysmaki to kolejny krok do zapewnienia Twojemu psu zdrowej i błyszczącej sierści. Zdrowa i lśniąca sierść to oznaka zdrowia, a jednocześnie powód do dumy. Zobacz TUTAJ jak możesz wesprzeć ten efekt z Dianamed.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.dianamed.pl/wp-content/uploads/2022/07/Dianamed-uciete-600x110.png
O nas
ul. Szczęśliwicka 62, 02-353 Warszawa
+ 48 785 733 752
Newsletter