fbpx
 

Jak dbać o psie ząbki?

2022-08-160

Każdego dnia przed wyjściem do pracy, do szkoły lub na uczelnię pamiętasz o umyciu zębów. A czy pamiętasz o umyciu kłów Twojego psa? Higiena psich zębów to temat bardzo ważny, a jednak stale zaniedbywany przez opiekunów. Wielu właścicieli psów twierdzi, że pies nie potrzebuje regularnego czyszczenia zębów. Warto jednak zauważyć, że zaniedbanie higieny psiej jamy ustnej prowadzi do poważnych konsekwencji, a nie tylko nieprzyjemnego zapachu z pyska. Mogą pojawić się nie tylko ubytki, ale też ropne zapalenie dziąseł, czy nawet paradontoza, która powoduje wypadanie zębów. Zaawansowane ropne zapalenie może objąć kości żuchwy i szczęki. Chorobotwórcze bakterie mogą się też przenosić wraz ze śliną w głąb organizmu, czym mogą doprowadzić do chorób serca, nerek czy wątroby. Pies o chorych zębach będzie odczuwał ból, który może doprowadzić do utraty apetytu i spadku wagi. Dlatego czyszczenie zębów jest tak ważne, tak samo jak okresowe badania jamy ustnej psa u lekarza specjalisty.

Kamień nazębny

Kamień nazębny to jedna z najbardziej znanych psich dolegliwości. Gdy pies je, na jego zębach pozostają resztki pokarmu. Pod wpływem bakterii, które naturalnie znajdują się w psim pysku, te resztki przekształcają się w łatwą do usunięcia płytkę nazębną. Wtedy wystarczy podać psu twardy gryzak i regularnie szokować jego zęby. Przy braku odpowiedniej higieny płytka nazębna twardnieje pod wpływem śliny i zamienia się w kamień nazębny. Wraz z nasilaniem się problemu, warto udać się do weterynarza, który wykona zabieg oczyszczania zębów z kamienia. Tego typu zabiegu wykonuje się w sposób mechaniczny lub za pomocą ultradźwięków. W trakcie trwania zabiegu pies znajduje się pod całkowitą narkozą, co nie ma żadnego znaczenia dla psiego zdrowia. Niestety, nie każdy psiak może się podjąć tego zabiegu. Pamiętajmy też, że problemy z psim uzębieniem nasilają się wraz z wiekiem. Dlatego warto poświęcić swój czas na regularną higienę psiej jamy ustnej, niż fundować mu ryzykowny zabieg na starość.

Czym czyścić psie zęby? Pasta do zębów

Obecny rynek oferuje szeroką gamę produktów, odpowiedzialnych za pielęgnację psich zębów. Jeśli jednak kupowanie psiej pasty to nie nasza bajka, możemy wykonać pastę samodzielnie w domu. Do stworzenia psiej pasty do zębów wystarcz łyżka kaolinu i kilka kropli oleju. Kaolin to suplement o działaniu oczyszczającym, osłonowym, który jednocześnie łagodzi podrażnienia jelit i skóry. Jest też odpowiedzialny za hamowanie biegunek, poprzez uzupełnienie niedoboru krzemu, magnezu, litu, sodu czy potasu. Doskonale oczyszcza zęby z osadu. Olej nadaje paście pożądaną konsystencję i przyjemny dla psa smak i zapach. Oba te składniki mieszamy intensywnie, do uzyskania konsystencji pasty. Dzięki tej zdrowej i naturalnej mieszane o prostym składzie zapewnimy naszemu psu piękne uzębienie. Jeśli drażni Cię zapach oleju, możesz dodać do pasty kilka kropel soku z cytryny.

Nie wpadnij na podanie swojemu psu pasty przeznaczonej dla ludzi

Ich skład nie jest przystosowany do psich potrzeb, Wiele ludzkich past ma również intensywny zapach mięty, lub innych składników, które nie są zbyt przyjazne dla psiego nosa. Dobrą pastę do zębów kupić w sklepie zoologicznym, lub wykonasz ją według naszego przepisu.

Jeśli pasty dla zębów to nie Twoja bajka, warto skorzystać z innych produktów przeznaczonych do pielęgnacji psiej jamy ustnej. Jednym z nich są płyny z naturalnych alg morskich, które dodaje się do psiej karmy. Podczas trawienia płynu uwalniane są składniki, które nasycają ślinę właściwościami naruszającymi kamień nazębny. Dzięki temu łatwiej go usunąć i zapobiec przed ponownym pojawieniem się nieprzyjemnej dolegliwości.

Skoro zaopatrzyłeś się już w pastę i płyn do mycia psich kłów, warto pomyśleć o szczoteczce do zębów. W sklepie zoologicznym można znaleźć szczoteczki na długiej rączce, które ułatwią Ci czyszczenie zębów Twojego psa. Niektóre z nich mają dwie, lub nawet trzy główki, dzięki którym czyszczenie zębów staje się łatwiejsze i wyczyścisz je dokładnie z każdej strony. Być może zainteresują Cię też nakładki na palec, ze szczoteczką umieszczoną na końcu. Ten rodzaj szczoteczki umożliwi precyzyjniejsze szczotkowanie zębów i zagwarantują, że nie uszkodzimy psich dziąseł. Jeśli nie chcesz zakupić swojemu psu szczoteczki, warto spróbować ze zwykłego bawełnianego gazika, który owiniesz wokół palca.

Jak przyzwyczaić psa do czyszczenia zębów?

Przyzwyczajanie psa do tej nowej czynności warto rozpocząć wieczorem, albo po intensywnym spacerze, gdy pies jest już nieco zmęczony. Pierwszym etapem jest oswojenie pupila z ręką, która zbliża się do pyska. Część psów może bać się dłoni wciągniętej w ich stronę. Musimy pracować nad zmianą emocji psa na bardziej pozytywne. W tym celu wyciągamy spokojnie rękę w kierunku psiego pyska, chwalimy go i podajemy smakołyk. Po kilku powtórkach Twój pupil powinie skojarzyć zbliżającą się rękę z zapowiedzią nagrody. Wtedy możesz zacząć dotykać psiego pyska. Jeśli pies Ci na to nie pozwolił, musisz wrócić do poprzedniego etapu i próbować do skutku. Warto też przyzwyczaić psa do wyglądu szczoteczki i zapachu pasty. Pozwól mu ją poznać, powąchać i polizać, nagradzając każdą interakcję z tymi przedmiotami.

Po przyzwyczajeniu psa do dotykania pyska i podnoszenia kufy, nie powinien się bać szczoteczki do zębów i pasty. Można przystąpić do szczotkowania. Na początku dotykamy psich zębów szczoteczką. Jeśli pasta ma przyjemny smak i odpowiadający zapach pies będzie próbował ją zlizać. Z każdą chwilą możemy coraz dłużej i intensywniej szczotkować psie zęby. Nie możesz jednak zmuszać swojego psa. I uważać, aby nie uszkodzić delikatnych psich dziąseł. Na początku skup się na przyzwyczajeniu psa do zabiegu, dopiero potem na dokładniejszym czyszczeniu zębów. Po kilku udanych sesjach, psiak sam będzie wyczekiwał szczotkowania. To co, jeśli wiesz jak dbać o psie ząbki. może warto zająć się sierścią?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.dianamed.pl/wp-content/uploads/2022/07/Dianamed-uciete-600x110.png
O nas
ul. Szczęśliwicka 62, 02-353 Warszawa
+ 48 785 733 752
Newsletter