fbpx
 

Pierwsza wizyta u weterynarza. Jak się przygotować?

2022-08-230

Pierwsza wizyta u weterynarza powinna odbyć się krótko po przybyciu nowego pupila do domu. Warto zadbać o to, aby to pierwsze doświadczenie było dla naszego pupila miłym wydarzeniem, które ułatwi późniejsze wizyty u psiego lekarza. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pierwszego spotkania psa z weterynarzem, gorąco zachęcamy do lektury tego artykułu.

Kiedy przyjdzie czas na pierwszą wizytę?

Jeśli do naszego mieszkania przyjmujemy szczeniaczka, powinniśmy udać się z psem do weterynarza, który szybko i skutecznie skontroluje jego stan zdrowia. Najlepiej zrobić to już kilka dni po zabraniu zwierzęcia od hodowcy. Zmiana otoczenia i przyzwyczajanie się do nowego jest dla psa dużym przeżyciem, a wizyta u psiego lekarza może być czynnikiem, który dodatkowo zwiększy stres. Jeśli zdecydujemy, że w końcu nadszedł czas pierwszej wizyty, warto zadzwonić do lecznicy i spytać, w jakich godzinach przychodzi najmniejsza liczba osób. Obce zwierzęta i nieznani ludzie mogą niepotrzebnie stresować małego psa, dlatego warto przygotować się w ten sposób na pierwszą wizytę.

Jak się przygotować?

Przed pierwszą wizytą u psiego doktora powinniśmy zwrócić uwagę najpierw na swoje zachowanie. Nie powinniśmy się denerwować, ponieważ pies jest w stanie wyczuć nasze emocje, co przełoży się na stres podczas spotkania z lekarzem. Postarajmy się w domu przyzwyczaić psa do lekarskiego dotyku. Delikatnie dotykajmy jego uszu i brzucha, a także pyska i łap. Za grzeczne i spokojne zachowanie nagradzajmy go smacznym kąskiem. Dzięki temu lekarskie badanie nie będzie kojarzone z czymś nieprzyjemnym. Warto również ubrać naszemu psu obrożę lub szelki, chyba że wybór nowych akcesoriów chcemy przedyskutować z weterynarzem.

O szczepieniach i odrobaczaniu

Zanim odbierzesz swojego psa z hodowli, powinien on być odrobaczony i zaszczepiony przez hodowcę. W trakcie pierwszej wizyty weterynarz sprawdzi, czy odrobaczanie wykonano w prawidłowy sposób. Na podstawie zdrowia i stanu psa ustali również z nami kalendarz szczepień, którego głównym celem jest zapobieganie chorobom. Psa warto szczepić, aby nie zachorował na takie choroby jak nosówka, parwowiroza czy wścieklizna. Warto pamiętać też o odrobaczaniu i jego regularnym wykonywaniu. Pamiętaj, że Twój pies nie może wychodzić na dwór, jeżeli nie zostały wykonane wszystkie szczepienia. Na pierwszą wizytę u weterynarza najlepiej udać się samochodem, w celu zapobiegania ewentualnym chorobom.

Pierwsze badanie

Pierwsza wizyta i związane z nią pierwsze badanie powinno przebiec w miarę spokojnie. Głównym celem, który chce osiągnąć weterynarz jest sprawdzenie, czy pies rozwija się w prawidłowy sposób. Aby się tego dowiedzieć, skontroluje stan jego uzębienia, uszu, sierści i skóry. Następnie sprawdzić temperaturę i masę ciała zwierzęcia. Będzie również pamiętał o osłuchaniu serca i płuc.

O co zapytać specjalistę?

Pierwsza wizyta u weterynarza to idealna okazja, aby zapytać o wszystko co nas niepokoi, ale też interesuje w zakresie psiego zdrowia. Skorzystaj z okazji, aby dopytać o prawidłową pielęgnację psa. Zaczynając od oczyszczania uszu i oczu, po czesanie sierści i przycinanie pazurów, a na kąpaniu kończąc. Upewnij się, jakie objawy mogą skazywać na fakt, że Twój pupil jest chory. Warto również zapytać o odpowiednią karmę czy suplementy. Weterynarz doradzi, jaka karma i jakie dodatki żywieniowe będą odpowiednie dla Twojego pupila. Te czynniki są zależne od rasy, wielkości oraz wieku i wielu wielu innych. Dlatego pomoc specjalisty może okazać się nieodzowna. Warto też skonsultować z weterynarzem wybór szelek lub obroży, ponieważ mogą one wpłynąć na postawę psa.

Pamiętasz swoją pierwszą wizytę u weterynarza? Podziel się nią w komentarzu!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.dianamed.pl/wp-content/uploads/2022/07/Dianamed-uciete-600x110.png
O nas
ul. Szczęśliwicka 62, 02-353 Warszawa
+ 48 785 733 752
Newsletter