fbpx
 

Jaka karma dla psa w 2022 roku?

2022-08-250

Sam dla siebie wybierasz zwykle to, co najlepsze. Posiłki bogate w witaminy, minerały i aminokwasy. Wegańskie lub wegetariańskie, ale tylko bogate w składniki, które dostarczą Ci odpowiednią ilość białka. Starasz się też pamiętać o zbilansowanej diecie i piciu dwóch litrów wody dziennie. A czy wiesz, jak zrobić najlepszy posiłek Twojemu psu? Wybór odpowiedniej karmy może być trudny, zarówno dla początkujących właścicieli czworonogów, jak i wieloletnich miłośników psów. Rynek psich karm stale się zmienia, starając się nadążyć za najnowszymi trendami dietetycznymi. Więc jaka karma dla psa najlepiej sprawdzi się dla Twojego pupila?

Dobór karmy dla psa nie jest wcale taki łatwy, szczególnie patrząc na mnogość kolorowych opakowań z uśmiechniętymi psiakami na sklepowych półkach. A kwestia psiej diety jest przecież ogromnie ważna. Zbilansowana dieta Twojego psa ma kluczowe znaczenie dla jego zdrowia. Dlatego do wyboru karmy należy podejść poważnie i odpowiedzialnie, szykując się na dokładny research.

Jak ważna jest dieta w życiu psa?

Kwestia psiej diety jest bardzo ważna, jeśli chodzie o zdrowie Twojego psa. Myśląc o jego szczęściu widzimy go głównie, jak zadowolony przebiega przez park za ukochaną piłeczką. Jednak bez odpowiednio zbilansowanej karmy nie będzie w stanie tego dokonać. Psie szczęście przekłada się przede wszystkim na psie zdrowie. Dlatego dieta jest tak ważna. Problemy z dobraniem właściwej diety wynikają z faktu, że problemy z nią związane nie są widoczne od razu. Czasami latami żywimy psa, nie wiedząc że podając mu ten konkretny rodzaj karmy, nie wspieramy jego zdrowia w długim okresie. Dlatego właśnie należy sobie odpowiedzieć jaka karma dla psa byłaby najbardziej optymalna!

Jaki model żywieniowy będzie najlepszy?

Na obecnym rynku karm komercyjnych jest sporo modeli żywieniowych. Nie zawsze wiemy, który z nich okaże się być najlepszy dla naszego psa. Możemy wybierać pomiędzy karmami suchymi czy mokrymi. Możemy też zdecydować się na karmienie pupila “domowo” czy barf, czyli przede wszystkim surowym mięsem. Do bardziej ekstremalnych form żywieniowych należy WP, znane jako Whole Prey.

Nieważne na jaką dietę się zdecydujesz, musisz wziąć pod uwagę wiele niezależnych od siebie elementów i czynników. Najważniejsze jest oczywiście zdrowie Twojego psa. Następnie musisz zrozumieć własne preferencje i możliwości. Dla osoby, która nie je mięsa podawanie psu diety WP może okazać się prawdziwą torturą. Warto także porozmawiać odpowiednio ze swoim portfelem, ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na zdrową i pożywną karmę. No i oczywiście sam pies, ponieważ może być na coś uczulony, mieć własne indywidualne potrzeby, o które Ty jako właściciel musisz w pierwszej kolejności zadbać!

Najważniejsze jest, aby jedzenie było jak najmniej przetworzone. Im mniej przetworzone tym powinno być zdrowsze i lepsze dla Twojego psa. Gotowane mięso będzie dla psa znacznie lepsze, niż sucha zakonserwowana kulka ze sklepowej półki.

Rozumiemy, jeśli wolisz podać swojemu psu gotową karmę. Nie jest to najlepsze rozwiązanie na świecie, ale jeśli zdecydujesz się na właściwy produkt, dalej jesteś w stanie zapewnić swojemu pupilowi wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Kiedy staramy się odpowiedzieć na pytanie, jaka karma dla psa byłaby najlepsza to  wydawać się może, iż najlepsza karma dla psów charakteryzuje się dobrym, bogatym składem o dużej zawartości mięsa i braku szkodliwych konserwantów czy niepotrzebnych wypełniaczy.

Na rynku psich karm z łatwością znajdziesz sporo karm premium, które będą dobrą alternatywą dla nieprzetworzonego jedzenia. Warto w tym zakresie poradzić się specjalisty. Coraz popularniejsze stają się konsultacje u psich dietetyków. Warto z takiej opcji skorzystać, ponieważ nie jest to drogie rozwiązanie, a gwarantuje nam odpowiednio dobraną karmę oraz zaoszczędzony czas na własną analizę tematu.

Sucha czy mokra?

To pytanie spędza sen z powiek wszystkim posiadaczom czworonogów. Od razu odpowiemy, karma mokra jest lepsza dla psa. Ma on wtedy do czynienia z produktem, który jest mniej przetworzony, a także lepszy dla psa pod względem samego spożywania. Mokra karma jest wilgotna i przyjemniejsza do jedzenia. W przeciwieństwie do karmy suchej nie powoduje też aż tak wzmożonego pragnienia.

Mimo licznych zalet mokrej karmy, karma sucha sama w sobie nie jest zła. Wszystko zależy od jej składu. Lepsza będzie sucha karma o lepszym składzie, niż mokra o gorszym. Warto pamiętać o wybieraniu karmy najwyższej jakości. Karma mokra z reguły jest mniej przetworzona i lepsza, ale często bywa też droższa. Jeśli jesteśmy ograniczeni przez budżet, warto wybrać karmę mokrą.

O składzie słów kilka

Ze względu na stale rozwijający się rynek karm, który trwa w pogoni za trendami, łatwo jest się pogubić w tym, co dobre dla naszego psa. Jaka karma dla psa zadajemy to pytanie dosyć często w swoich myślach, najkrótsza odpowiedź to ta o najlepszym składzie! Wielu producentów, różne typy karm, specjalistyczne karmy, karmy zależne od wieku i tak dalej, i tak dalej, to potrafi rzeczywiście namieszać, którą karmę dla psa wybrać. Wiele osób wybierających karmę dla swojego pupila często kieruje się marką lub opakowaniem. Nie wierzcie w to co widzicie na opakowaniu! To, że karma jest “z kurczakiem” często oznacza, że znajduje się w nim niecałe 15% nie do końca wartościowego posiłku. Jak więc czytać skład i wystrzegać się pomyłek?

Najważniejszym składnikiem diety naszego psa jest mięso. Chcemy, żeby nasza karma była bogata w mięso dobrej jakości. Absolutnym minimum jest 50% mięsa w karmie, a im więcej tym lepiej. Mięso w składzie karmy powinno znajdować się na pierwszym miejscu, a karmy, które nie wskazują % udziału danego elementu w składzie, omijamy szerokim łukiem. Każdy producent chce się chwalić jaki jest wspaniały, więc jeśli tego nie robi, to może po prostu nie ma czym się chwalić…?

Czytając skład pamiętamy też o wypełniaczach, czyli wszystkim co nie jest mięsem. Często są stosowane dla sztucznego podniesienia kaloryczności posiłku, ponieważ są tańsze od mięsa. Powinniśmy zwracać uwagę, żeby karma posiadała jak najmniej zbóż, a najlepiej wcale. Ryżowi, kukurydzy i pszenicy mówimy stanowcze nie!

Na rynku zdarzają się również producenci, którzy dodają do składu dobre wypełniacze, takie jak owoce i warzywa. Widząc marchew, dynie, jabłka, gruszki, kiwi, jagody i inne owoce i warzywa uznajemy je za dobre wypełniacze, które wspomogą naszego psa w zdrowym rozwoju. W wielu karmach znajdziesz także dodatkowe elementy, które mają zapewnić Twojemu psu dobre zdrowie. Warto zwrócić uwagę na taurynę, glukozaminę i chondroitynę, które zadbają o zdrową kondycję serca i stawów Twojego pupila. W sklepowych karmach możesz również znaleźć liczne witaminy i inne mikroelementy, których zadaniem jest dostarczenie psu wszystkiego, co niezbędne w prawidłowym rozwoju.

Podsumowanie

Rynek psich karm i suplementów naprawdę rozwinął się na niesamowitą skalę, umożliwiając naszym psom długie i zdrowe życie. Aby poznać preferencje naszego psa i jego zapotrzebowania możemy zlecić badanie u weterynarza bądź psiego dietetyka, w celu dopasowania wyjątkowej diety. Możemy również skorzystać z usług specjalistów od psiej karmy, którzy ułożą dla naszego zwierzęcia specjalny plan żywieniowy. Na rynku również znajdą się nowe, zupełnie nieznane opcje żywieniowe o wysokiej jakości, w karmach suchych, mokrych czy specjalistycznych. Wymówek, aby nie troszczyć się o dietę psa brak! Warto również zadbać o odpowiednią suplementację swojego pupila. Produkt, o którego skład zadbali najlepsi specjaliści można znaleźć tutaj.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.dianamed.pl/wp-content/uploads/2022/07/Dianamed-uciete-600x110.png
O nas
ul. Szczęśliwicka 62, 02-353 Warszawa
+ 48 785 733 752
Newsletter