fbpx
 

Jak zadbać o psie pazury? Z asfaltu na pazurki!

2022-08-270

Rozgrzane upalnym słońcem chodniki, niedostatecznie duży cień drzew i wysoka temperatura są nieprzyjemne dla większości populacji. Dużej części z nas są też w stanie zaszkodzić. Odczuwane upały są też nieprzyjemne i niebezpieczne dla naszych czworonogów. Liczne urazy i skaleczenia, a także sucha, pękająca skóra na opuszkach psich łap mogą znacznie obniżyć komfort życia naszych towarzyszy. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak zadbać o psie pazury oraz łapy psa latem, jaki wpływ ma upał na samopoczucie psa, a także jak zapobiegać poparzeniom delikatnych opuszek psich łap. Zatem jak zadbać o psie pazury? Z asfaltu na pazurki!

Samopoczucie psa w upalny dzień

Upał jest dla każdego psa dużym wyzwaniem. Te zwierzęta męczą się, ponieważ nie mogą schładzać się w taki sposób, jak robią to ludzie. Wielu z nas widząc psa o bujnej sierści pomyśli „Temu to jest gorąco”. Ale to nie prawda. Ich gruba sierść ich nie grzeje. Jedyny narząd, który jest odpowiedzialny za obniżanie temperatury psiego ciała to język. Właśnie dlatego, Twój pies wyciąga go na wierzch, głośno ziejąc, gdy jest mu za gorąco. Inną częścią ciała, która w niewielkim stopniu pozwala psu na regulację temperatury są psie łapu, a raczej ich opuszki. Jednak pocenie się w tym miejscu jest tak niewielkie, że nie pozwala na skuteczne schłodzenie psa.

Gdy psu jest za ciepło…

Jak rozpoznać, że psu jest za ciepło? Zaczyna on szybko i intensywnie oddychać, nawet nie będąc w ruchu, tylko w stanie spoczynku. Ziajanie pozwala zwierzęciu obniżyć temperaturę zwierzęcia, ale nie na tyle, aby ochronić je przed przegrzaniem czy udarem. Gdy pies dozna udaru, z reguły zieje jeszcze mocniej, a jego oddech znacząco przyspiesza. Po chwili pojawia się wysoka gorączka, a dodatkowo zwierzę zaczyna się ślinić. W skrajnych przypadkach zwierzę jest w stanie nawet stracić przytomność. Przegrzanie jest niebezpieczne dla każdego psa, jednak szczególną uwagę należy poświęcić seniorom, sukom, które spodziewają się młodych, szczeniętom i psom chorym, szczególnie z dolegliwościami serca. Niektóre rasy również są szczególnie narażone na dolegliwości wywołane przez upał. Do ras, które wyjątkowo źle znoszą upały, należą te, które mają krótką kufę np. Mopsy, buldogi, boksery czy shihtzu.

Aktywność psa w upalny dzień

W upalny dzień psy często mają problem ze znalezieniem sobie miejsca. Próbują znaleźć odpowiednie schronienie, chowając się w cieniu lub kładąc na podłodze w poszukiwaniu ulgi. Starają się dużo pić, co przekłada się na częstsze załatwianie potrzeb fizjologicznych. Mogą nie mieć też apetytu i energii. Jednak psia natura jest skonstruowana w ten sposób, że pies będzie starał się biegać za zabawką tak długo jak będzie w stanie, nawet do utraty sił. Wysiłek w gorące dni jest niewskazany dla wszystkich, dlatego wszelkie aktywności lepiej zarezerwować na godziny wieczorne lub wczesnoporanne, a w ciągu dnia wychodzić z psem na częstsze, ale krótsze spacery.

Dlaczego trzeba dbać o psie łapy latem?

A dlaczego dbasz o swoje dłonie i stopy? Zdrowe i zadbane łapki zapewniają zwierzęciu komfort i dobre samopoczucie, dzięki którym pies może się przemieszczać i bawić bez ograniczeń. Ewolucja pozytywnie wpłynęła na opuszki łapek psa i uodporniła je na liczne niekorzystne warunki atmosferyczne. Jednak nie wpłynęła na nie na tyle wystarczająco, żeby zapewnić pupilowi ochronę w najbardziej niekorzystnych warunkach. Zarówno latem, jak i zimą zwierzę jest bardziej narażone na urazy i idące z nimi w parze infekcje.

Psie łapy nieustannie mają kontakt z podłożem. Latem, gdy temperatura jest wysoka, a chodnik gorący, są one bardziej narażone na poparzenia wywołane kontaktem z rozgrzanym asfaltem. Istnieje też ryzyko ataku kleszczy czy występowanie urazów, takich jak rozcięcia, pęknięcia czy nawet głębokie zadrapania. Pamiętaj, że cały ciężar Twojego pupila spoczywa na jego łapach. Dlatego każde skaleczenie poduszki łapy u psa i inne urazy powodują dyskomfort i ból w trakcie poruszania.

Jak zadbać o psie pazury oraz łapy?

Upał potrafi mocno dać psim łapkom we znaki. W związku z tym, latem należy poświęcić im wyjątkową uwagę. Co możesz zrobić?

– Płukanie łapek po spacerze – Dzięki regularnemu płukaniu łapek, jesteś w stanie usunąć część zanieczyszczeń i niechcianych substancji. Jeśli na łapce Twojego pupila znalazłeś kleszcza, który jeszcze nie wbił się w skórę, możliwe, że wystarczy wypłukanie go samą wodą.

– Przycinanie sierści między poduszkami – Psia sierść nie powinna wystawać poza poduszki, znajdujące się na łapkach, ponieważ może to utrudnić utrzymanie łapek w czystości. Długa sierść w połączeniu z niedostateczną higieną wpłyną też na powstawanie kołtunów i gromadzenie się większych zanieczyszczeń co przełoży się na ból i stany zapalne.

– Dbanie o pazury – jeśli podczas spaceru, lub dreptania Twojego psa po podłodze słyszysz stukanie pazurów, może to oznaczać, że są one za długie i czas na obcięcie. Jest to istotne szczególnie w przypadkach, w których psy Twojego psa nie ścierają się samoistnie na utwardzonych powierzchniach. Zbyt długie i zakrzywione pazury utrudniają poruszanie się i powodują urazy.

– Pielęgnacja skóry na łapkach – latem skóra na psich łapach jest bardziej skłonna do wysuszania się i pękania. Dlatego warto zadbać o jej dodatkowe nawilżenie. Taką ochronę zapewnią balsamy, które zawierają w swoim składzie olejki np. ze słodkich migdałów czy z liści kanuka.

– Regularna kontrola po spacerze – po powrocie ze spaceru, sprawdź kondycję łapek Twojego pupila. Zwróć uwagę, czy nic nie wbiło się pomiędzy opuszki i czy nie przynieśliście do domu kleszcza. – Skaleczenia i poparzenia psich łap mogą sprawić mu duży dyskomfort, dlatego im szybciej je zauważysz, tym szybciej ulżysz przyjacielowi w bólu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.dianamed.pl/wp-content/uploads/2022/07/Dianamed-uciete-600x110.png
O nas
ul. Szczęśliwicka 62, 02-353 Warszawa
+ 48 785 733 752
Newsletter