fbpx
 

Dlaczego ważny jest kolagen wołowy?

2022-09-270

Kolagen jest nam znany nie od dziś. Ludzie wykorzystują go powszechnie w kosmetologii lub jako suplement diety dla osób ze schorzeniami układu kostnego. Skoro kolagen jest taki dobry dla ludzi, to jaki jest dla psów? Czym tak właściwie jest kolagen, w jaki sposób działa oraz dlaczego warto podawać hydrolizowany kolagen wołowy psom i którego typu? Na pytanie dlaczego ważny jest kolagen wołowy, odpowiemy tak, że wszystko zaraz stanie się jasne!

Dlaczego powinieneś o nim wiedzieć?

Białko kolagenowe to najważniejszy element tkanki łącznej wszystkich kręgowców. Dzięki swoim specjalnym właściwościom, charakteryzuje się dużą odpornością na rozciąganie. Dlatego stanowi tak ważny element stawów, ścięgien czy więzadeł. W znacznej ilości występuje również w kościach, będąc odpowiedzialnym za ich wytrzymałość i sprężystość. Zostało również dowiedzione, że hydrolizowany kolagen podawany osobnikom rosnącym powoduje wzrost masy kości oraz minimalizuje występowanie kontuzji stawów. Kolagen wołowy buduje chrząstkę kostną i jest on najbardziej pożądany przy problemach z dysplazją, która może w znaczący sposób wpłynąć na zdrowie i komfort życia naszego psa.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o kolagenie wołowym?

Warto dowiedzieć się o jego różnych typach, ponieważ każdy typ w inny sposób reaguje w organizmie. Białko to wspomaga produkcję elastyny i innych związków w skórze. Odpowiednia ilość kolagenu typu I zapewni skórze właściwą jędrność, elastyczność czy gładkość. Za to kolagen typu III bierze udział w zabliźnianiu ran. Można go znaleźć w organach wewnętrznych czy naczyniach krwionośnych. Jednak dla psów najistotniejszy jest kolagen wołowy typu II. Sugerujemy, żebyś sięgnął po pierwsze lepsze opakowanie suplementów i sprawdził, czy producent podaje, jakiego rodzaju kolagenu używa.

Większość producentów nie powie, jakiego tak naprawdę kolagenu używa, a tylko kolagen typu II pozytywnie wpływa na psie stawy. Kolagen wołowy typu II jest odpowiedzialny za odpowiednią budowę chrząstki kostnej. To właśnie ten typ sprawia, że chrząstka jest odporna na ściskanie i rozciąganie. Niektóre badania wykazały, że kolagen typu II może zredukować ból i poprawić sprawność stawu. Warto również wspomnieć o ukrytym wsparciu, które znajduje się w kolagenie wołowym. Główny składnik kolagenu – glicyna – wpływa na jakość snu i sprawia, że jest bardziej regenerujący i głębszy, a przecież wypoczęty pies to szczęśliwy pies! Szczegółowo analizując skład kolagenu wołowego, można dowiedzieć się, że posiada on ogromną ilość typów, bo aż 16! Jednak tylko pierwsze 4 typy są najważniejsze, ponieważ jest ich w organizmie jest najwięcej i spełniają najważniejsze funkcje.

Dlaczego kolagen wołowy jest tak ważny dla zdrowia psa?

Psy w podeszłym wieku częściej borykają się z degeneracją kolagenu w stawach i kościach, co jest związane z chorobami zwyrodnieniowymi. Suplementowanie hydrolizowanego białka kolagenowego właściwego typu zapobiega związanej z wiekiem, degeneracji kolagenu w organizmie oraz utracie masy kostnej. Właściwa suplementacja kolagenem jest także istotna dla psów w okresie wzrostu lub tych dorosłych, obciążonych dużym wysiłkiem fizycznym. Młode psy szczególnie skorzystają na cudownych właściwościach kolagenu wołowego. Odpowiednia ich suplementacja może pozytywnie wpłynąć na rozwijające się chrząstki stawowe i ograniczyć niebezpieczeństwo wystąpienia potencjalnych zwyrodnień wynikających z szybkiego wzrostu w przyszłości..

Jest to szczególnie ważne w przypadku młodych psów ras dużych i olbrzymich, które są szczególnie narażone na choroby stawów. Psy, które ciężko pracują, lub dużo ćwiczą również mogą skorzystać na suplementacji kolagenem. Odpowiednie podawanie hydrolizowanego kolagenu typu II, wzmocni dodatkowo obciążone psie stawy czy kości, jednocześnie chroniąc układ ruchu przed nowymi obrażeniami. Kolagen wołowy zapewni pełną sprężystość stawów i więzadeł, minimalizując ryzyko niepotrzebnej kontuzji, tym samym zapewniającym zdrowie i sprawne funkcjonowanie układu ruchu. Oprócz pozytywnego wpływu kolagenu na ścięgna, stawy i kości, warto wspomnieć, że kolagen typu I i III wzmacnia też skórę, pazury czy okrywę włosową zwierząt. Dlatego tak ważne jest stosowanie preparatów z odpowiednim kolagenem, także w okresie silnego linienia. Podając kolagen wołowy należy także pamiętać o równoległym podawaniu witaminy C, jeśli nie znajduje się ona w składzie suplementów. Jest ona odpowiedzialna za odpowiednie uwalnianie się kolagenu wołowego do organizmu i jego prawidłowe przetworzenie. Warto w tym zakresie zapoznać się z preparatem Dianamed, w którym występuje między innymi kolagen wołowy II typu.

 

Źródła:

1. Comblain F, Barthélémy N, Lefèbvre M, Schwartz C, Lesponne I, Serisier S, Feugier A, Balligand M, Henrotin Y. A randomized, double-blind, prospective, placebo-controlled study of the efficacy of a diet supplemented with curcuminoids extract, hydrolyzed collagen and green tea extract in owner’s dogs with osteoarthritis. BMC Vet Res. 2017 Dec 20;13(1):395. doi: 10.1186/s12917-017-1317-8. PMID: 29262825; PMCID: PMC5738810.

2. Kunsuwannachai, Susolos, i Kumpanart Soontornvipart. „Chondroprotective Efficacy of Undenatured Collagen Type II on Canine Osteoarthritis Secondary to Medial Patellar Luxation”. Thai J Vet Med., b.d., 7.

3. Deparle, L. A., R. C. Gupta, T. D. Canerdy, J. T. Goad, M. D’altilio, M. Bagchi, i D. Bagchi. „Efficacy and Safety of Glycosylated Undenatured Type-II Collagen (UC-II) in Therapy of Arthritic Dogs§”. Journal of Veterinary Pharmacology and Therapeutics 28, nr 4 (2005): 385–90.

4. Vilar, José M., Mónica Rubio, Giuseppe Spinella, Belén Cuervo, Joaquín Sopena, Ramón Cugat, Montserrat Garcia-Balletbó, i in. „Serum Collagen Type II Cleavag Epitope and Serum Hyaluronic Acid as Biomarkers for Treatment Monitoring of Dogs with Hip Osteoarthritis”. PLOS ONE 11, nr 2 (17 luty 2016): e0149472.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.dianamed.pl/wp-content/uploads/2022/07/Dianamed-uciete-600x110.png
O nas
ul. Szczęśliwicka 62, 02-353 Warszawa
+ 48 785 733 752
Newsletter