fbpx
 

Czym jest boswellia serrata?

2022-12-160

Ta obcobrzmiąca nazwa to nic innego jak wszystkim dobrze znany kadzidłowiec. Jest to średniej wielkości drzewo, które występuje głównie w Indiach. Roślinę można także spotkać w północno-wschodniej Afryce i na Półwyspie Arabskim. Jest to surowiec naturalnego pochodzenia.

Czym jest boswellia serrata?

Żywica tego drzewa wykazuje szereg różnorodnych kwasów boswelinowych, które posiadają właściwości przeciwzapalne i antyrakowe. Pozyskiwanie żywicy rozpoczyna się dopiero w grudniu i trwa do końca maja. Biaława ciecz wypływa z pnia drzewa po nacięciu kory drzewnej, a następnie spływa na palmowe maty lub jest zeskrobywana z pnia przy pomocy metalowych narzędzi. W dalszym etapie pozostawia się ją do całkowitego wyschnięcia. Poznajmy bliżej ten naturalny składnik!

Historia wykorzystania boswelli

Już 5000 lat temu żywica pozyskiwana z kadzidłowca stanowiła istotny materiał handlowy dla cywilizacji żyjących w Afryce Północnej i na Półwyspie Arabskim. Interesowali się nią też wielcy ówczesnego świata jak np. królowa Saby – Makeda, panująca ok. X w. p.n.e. W tamtych czasach kadzidło było towarem cenniejszym nawet od złota. Było wykorzystywane nie tylko w celach medycznych czy religijnych, ale także przy produkcji perfum,mydeł i balsamów.. Eksportowano je do Grecji, Rzymu czy Chin, a kupcy zajmujący się jego handlem prędko się bogacili. Do dziś dystrybucja żywicy kadzidłowca stanowi ważną gałąź gospodarki krajów takich jak Somalia, Etiopia, Oman czy Indie. Ten surowiec był niezwykle cenny ze względów ekonomicznych czy religijnych, ale dla nas istotne są jego działania medyczne.

Zastosowania terapeutyczne boswelli

Boswellia Serrata działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i jest odpowiedzialna za redukcję obrzęków. Jednocześnie sprawdza się do zachowywania elastyczności, przez co idealnie wpływa na ruchliwość stawów. Wcześniej wspomniana żywica, która znajduje się w tajemniczym drzewie, posiada liczne właściwości przeciwzapalne i antyrakowe. Jest to możliwe, dzięki aktywnym substancjom, których działanie przyspiesza naturalne obumieranie komórek rakowych w organizmie. Kadzidłowiec jest znany ze swoich działań przeciwzapalnych i przeciwbólowych – wyciąg z tego drzewa znacząco wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi. Właśnie z tego powodu Boswellia Serrata znajduje zastosowanie w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Dzięki enzymom wytwarzającym leukotrieny i lipidy, związane z układem odpornościowym, kadzidłowiec jest substancją silnie zaangażowaną w utrzymanie procesów zapalnych w organizmie.

Leukotrieny to substancje chemiczne, które zostają uwolnione, w momencie gdy odczuwalny jest ból stawów lub innego rodzaju uraz. Mając mniejszą ilość leukotrienów w organizmie, wzrasta ryzyko wystąpienia stanów zapalnych wokół stawów Twojego psa. Dlatego warto regularnie podawać Boswelię Serratę naszemu przyjacielowi. Kadzidłowiec poprawia również ukrwienie i naprawia uszkodzone naczynia krwionośne. Jest także znany ze wspomagania leczenia chorób oddechowych. Ten składnik wykazuje też właściwości antyalergiczne, z tego powodu zaleca się kadzidłowiec psom cierpiącym na liczne alergie.

Wspiera walkę ze schorzeniami układu pokarmowego – np. z owrzodzeniami jelita grubego. Kadzidłowiec wpływa również na inne aspekty życia psa. Boswellia serrata może również zmniejszać przewlekłe stany zapalne spowodowane chorobami takimi jak rak, astma i zapalenie okrężnicy. Może też zmniejszyć obrzęk mózgu w przypadku psów chorych na raka mózgu, minimalizując ból. Kadzidłowiec redukuje też bóle reumatoidalne, pozytywnie wpływając na ruchomość stawów i zmniejszenie obrzęków. Skutecznie wzmacnia kości i wspiera ich odbudowę. Przyspiesza też gojenie urazów. Boswellia serrata jest również odpowiedzialna za zwiększanie zdolności do uczenia się, a także usprawniania pamięci. Dlatego warto stosować Boswellię Serratę przed nauką nowych sztuczek, która jak wiemy potrafi być męcząca!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.dianamed.pl/wp-content/uploads/2022/07/Dianamed-uciete-600x110.png
O nas
ul. Szczęśliwicka 62, 02-353 Warszawa
+ 48 785 733 752
Newsletter