fbpx
 

Jak czyścić psie uszka?

2022-09-050

Regularne kąpiele, szczotkowanie i obcinanie pazurów to najważniejsze czynności, jakie wykonujemy w celu zadbania o naszego psa. Warto też pamiętać o czyszczeniu psich uszu. Ten element pielęgnacji stanowi jej podstawową część. Ze względu na specyficzną budowę psiego ucha trudno jest mu utrzymać czystość w tych okolicach bez Twojej pomocy. Powinieneś często sprawdzać uszy swojego pupila, szczególnie jeśli Twój pies często potrząsa głową lub czujesz specyficznych zapach. Czyszczenie psiego ucha nie jest trudne. Wystarczy kilka wacików i delikatny środek czyszczący. Jeśli wystarczająco się w tym wprawisz, Twojemu psu najprawdopodobniej spodoba się zabieg czyszczenia uszu. Jak czyścić psie uszka?

Jak zbudowane jest ucho psa?

Anatomia psiego ucha utrudnia wydostanie się na zewnątrz wszystkich elementów, które są uwięzione głęboko w jego wnętrzu. Bezpośrednio wewnątrz klapy ucha, części którą widzisz, znajduje się pionowy kanał ucha, który przesuwa się w dół głowy. Następnie obraca się on do wewnątrz, stając się kanałem poziomym. Kanał kończy się na błonie bębenkowej, która doprowadzi do ucha środkowego i wewnętrznego. Delikatne uszkodzenie tych obszarów może bezpośrednio wpłynąć na psi słuch. Ze względy na liczne zakręty kanału słuchowego, jeśli woda i brud zostaną uwięzione w środku, trudno im się wydostać w naturalny sposób. Ich obecność w kanale słuchowym może doprowadzić do swędzenia i infekcji.

Jak to zrobić?

Nie można jednak czyścić uszu psa w sposób profilaktyczny. Ich nadmierne czyszczenie może także doprowadzić do niepotrzebnych infekcji. Jedynie na podstawie dokładnych oględzin, będziesz w stanie ocenić czy uszy psa wymagają czyszczenia. Czyste i zdrowe psie uszy są różowe i nie wydzielają żadnego zapachu. Ich szczeliny nie mają żadnych brązowych bruzd. Brudne psie uszy mają charakterystyczny drożdżowy zapach, który wskazuje na zanieczyszczenia. Czyść psie uszy tylko wtedy, gdy zauważysz, że są zabrudzone.

Pamiętaj aby kontrolować psie uszy regularnie. Jeśli nie będziesz tego robić, może je doprowadzić do bardzo złego stanu, a czyszczenie stanie się trudne i niekomfortowe dla psa. Jeśli Twój pies należy do rasy o długich, wiszących uszach, takich jak cocker spaniel czy basset, musisz pamiętać o częstszej inspekcji i czyszczeniu uszu. Długie uszy są bardziej podatne na infekcję.

Możliwe infekcje

Jeśli przy inspekcji psich uszu zauważysz brązowe lub czarne drobinki, to możliwe, że w uszach Twojego psa znajduje się nadmierna ilość woskowiny, która zgromadziła się w ich fałdkach. Nieusunięcie jej może czasem doprowadzić do infekcji.

Jeśli wydzielina jest w kolorze ciemnobrązowym i towarzyszy jej nieprzyjemny zapach Twój pies może mieć infekcję ucha. Choroby ucha są często spowodowane gromadzeniem się wilgoci w uszach i są charakterystyczne dla psów o opadających uszach. Są na nie narażone też psy, które spędzają dużo czasu w wodzie. Infekcje ucha zewnętrznego mogą być wywołane przez alergie.To z kolei przyczyna żółtej lub brązowo-czerwonej woskowej wydzieliny. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies ma infekcję, nie zwlekaj i natychmiast udaj się do lekarza weterynarii.

Mała wydzielina, która przypomina fusy od kawy, oznacza roztocza ucha. Te małe owady żywią się woskiem i olejkami, które znajdują się w uszach Twojego psa. Są odpowiedzialne za swędzenie, które pies próbuje zwalczyć drapaniem. Ciągle drapanie może doprowadzić do uszkodzenia uszu psa, mogą pojawić się liczne skaleczenia i nowe infekcje. W tym wypadku również warto udać się do lekarza specjalisty.

Przygotowania do zabiegu

Jeśli chcesz samodzielnie oczyścić uszy psa, potrzebujesz roztworu do czyszczenia uszu, który możesz zakupić w gabinecie weterynarza. Nie używaj do czyszczenia psich uszu wody utlenionej, bo może ona podrażnić wrażliwą tkankę ucha. Środki do czyszczenia psich uszu są zatwierdzona przez weterynarzy i jako jedyne są całkowicie bezpieczne dla psa.

Oprócz roztworu czyszczącego, przydadzą Ci się waciki, gazy, ręcznik i przekąski. Lekarze specjaliście przestrzegają przed użyciem bawełnianych wacików. Ich nietypowa struktura mogą sprawić, że kawałki bawełny dostaną się w głąb ucha, uszkadzając jego miękkie struktury.

Jak czyścić psie uszka?

Zabieg najlepiej przeprowadzić na podłodze. Usiądź na podłodze w taki sposób, aby tył Twojego psa znajdował się między Twoimi nogami. Jeśli masz dużego psa, pozwól mu usiąść w taki sposób, by jego pupa znajdowała się w rogu pomieszczenia, a sam kucnij lub stań obok niego. Upewnij się, że pies jest zrelaksowany i w razie potrzeby daj poczęstuj go kąskiem.

Podnieś jedno ucho psa, w drugiej ręce trzymając środek do czyszczenia psich uszu zatwierdzony przez weterynarza. Wyciśnij dużą ilość środka czyszczącego do kanału słuchowego trochę powyżej otworu psa. Staraj się nie włożyć końcówki butelki bezpośrednio do kanału słuchowego. Trzymając w górze klapę ucha, delikatnie masuj jego podstawę przez pół minuty. Podczas wykonywania masażu płyn rozwija zanieczyszczenia, które znajdują się wewnątrz ucha. Możesz przy tym usłyszeć różne dziwne dźwięki.

Po zakończeniu tej czynności pozwól psu potrząsać głową. Możesz nakryć ją ręcznikiem, tak aby nie ubrudził Ciebie i wszystkiego wokół. Gdy skończy, ponownie unieś klapę ucha i użyj wacika i gazy, aby w delikatny sposób przetrzeć klapę i górną, widoczną część kanału słuchowego. Twojemu psiakowi należy się nagroda, zanim przystąpisz do zabiegu na drugim uchu.

Jeśli zauważysz, że czyszczenie uszu sprawia Twojemu psu ból, przerwij wykonywaną czynność i skonsultuj się ze swoim specjalistą weterynarzem.

Mycie uszu może sprawić Twojemu psu niesamowitą przyjemność. Niektóre psy zamykają przy tym oczy, drgają, a nawet jęczą. Uszy psa są wypełnione licznymi zakończeniami nerwowymi. Ich pocieranie sprawia, że zostają uwolnione endorfiny, które uspokajają go i wprawiają w dobry humor. Mamy nadzieję, że teraz już wiesz jak czyścić psie uszka.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.dianamed.pl/wp-content/uploads/2022/07/Dianamed-uciete-600x110.png
O nas
ul. Szczęśliwicka 62, 02-353 Warszawa
+ 48 785 733 752
Newsletter