fbpx
 

Chore stawy u psa? Nie martw się!

2022-09-260

Pewnie nie raz, przy wstawaniu z kanapy, łapał Cię uporczywy ból, który nie pozwalał Ci się podnieść. Podobnie czują się nasze zwierzęta, gdy nagle dotykają je bóle kości i stawów. Schorzenia stawów dotykają nie tylko ludzi, ale i zwierzęta. Szacuje się, że na bóle i choroby związane ze stawami cierpi aż około 20 proc. populacji dorosłych psów.Chore stawy u psa mogą stanowić problem, ale nie martw się! Mamy rozwiązanie!

Chore stawy u psa. Skąd się biorą?

Zapalenie stawów często jest przyczyną uporczywego bólu, który znacząco pogarsza komfort życia pupila, a co za tym idzie także komfort życia właściciela. Można jednak odpowiednio wcześniej zapobiec tym dolegliwościom. Schorzenia stawów często są przewlekłe. Z reguły są też związane z zaburzeniami funkcjonowania tkanki chrzęstnej i jej uszkodzeniem. Chrząstka stawowa pełni bardzo ważną rolę elementu odpowiedzialnego za ochronę kości. Dzięki jej gładkiej powierzchni i dużej sprężystości jest w stanie zneutralizować siły nacisku, które oddziałują na powierzchnie stawowe kości naszego pupila.

Kiedy chrząstka zużywa się w znacznie szybszym tempie niż trwa jej regeneracja, może dochodzić do obrzęków, zapaleń i zwyrodnień stawów. Pełna regeneracja chrząstki trwa nawet 12 miesięcy, dlatego warto zadbać o jej prawidłową budowę i rozwój. Właściciele psów, szczególnie tych starszych, bardzo często ignorują pierwsze symptomy. Są one też zwykle trudne do zauważenia, o czym pisaliśmy tutaj. Tymczasem, zlekceważenie poważnych chorób stawów może doprowadzić do bólu kończyn, a co za tym idzie obniżenia aktywności ruchowej psa. Powstałe, nieleczone zmiany są często nieodwracalne. Wraz z rozwojem choroby często dochodzi do niszczenia chrząstek na powierzchni kości lub wytwarzania nadmiernej ilości tkanki kostnej wokół stawu, co ogranicza jego ruchomość i powoduje ból. Uszkodzone elementy chrząstki dodatkowo wydzielają enzymy zapalne, które są odpowiedzialne za uszkadzanie zdrowych części chrząstki stawowej. Dlatego ważne jest wczesne rozpoznanie objawów chorób stawów i tak samo wczesne rozpoczęcie leczenia.

Czynniki wpływające na chore stawy u psa.

Na rozwój chorób stawowych wpływa wiele istotnych czynników, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych. Jednymi z nich są wiek i wzrost. Zwyrodnienie tkanki chrzęstnej i problemy z bolesnością stawów pojawiają się u młodych, jak i starych psów dużych ras. W celu zapobiegania niepotrzebnym chorobom, w przypadku szczeniąt dużych ras niezwykle ważne jest kontrolowanie przebiegu ich wzrostu. Aby uniknąć problemów w przyszłości, należy zapewnić szczeniętom regularne ćwiczenia o umiarkowanym nasileniu oraz odpowiednio zbilansowaną dietę. Rasa psa również ma znaczenie, kiedy przychodzi do zapalenia stawów. Psy ras dużych są bardziej narażone na choroby stawów. Do ras szczególnie narażonych należą np. rottweilery, labradory, owczarki niemieckie czy dobermany. Dzieje się tak, ponieważ ich większa masa ciała powoduje większe obciążenie kończyn. Nie oznacza to jednak, że małe psy są bezpieczne.

Mojego psa to nie dotyczy. Nic bardziej mylnego!

Problem chorób stawowych pojawia się także u mniejszych ras: około 20% yorków jest narażonych na nawykowe zwichnięcie rzepki między pierwszym a siódmym rokiem życia! Otyłe psy również mogą mieć problemy związane z chorobami stawów. Dodatkowa waga obciąża stawy, które stają się podatniejsze na wystąpienie i pogłębienie stanu chorobowego. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na zdrowie psa są uszkodzenia mechaniczne. Przebyte wypadki, urazy czy zerwane więzadła mogły przyczynić się do naruszenia stabilności stawu, a co za tym idzie późniejszych chorób związanych ze stawami. Wiele psów jest również narażonych na choroby stawów przez podłoże genetyczne. Dysplazja biodrowa czy łokciowa to jedne z bardziej niebezpiecznych chorób, jakie mogą dotknąć takie psy. Wtedy dysplazja może się pogłębiać dzięki różnym czynnikom środowiskowym, takim jak nieprawidłowe karmienie, przekarmienie, otyłość lub zbyt intensywny trening w okresie szczenięcym. Nieleczona dysplazja może powodować silny ból czy ograniczać ruchomość stawu. W przypadku dysplazji biodrowej młodsze psy często wykazują nagłą niechęć do biegania, ćwiczeń i bolesność tylnych kończyn, co przekłada się na ich słabo rozwinięte umięśnienie. Na rozwój chorób stawowych wpływają też oczywiście infekcje w obrębie stawów, które powodują uszkodzenia tkanki i chrząstki stawowej.

Jak zapobiegać chorobom stawów?

Należy przede wszystkim karmić swojego pupila odpowiedniej jakości karmą, zapewnić zdrowy ruch i nie doprowadzać go do otyłości! Jedną z najważniejszych metod profilaktyki jest podawanie odpowiednich preparatów. O doborze właściwej suplementacji pisaliśmy tutaj. Aby dodatkowo przeciwdziałać chorobom stawów należy zacząć od zmiany najbliższego otoczenia psa. Zadbaj, aby Twój pies nie spał na zimnej podłodze. Należy mu zapewnić wygodne i miękkie legowisko, w którym będzie mógł się wygodnie ułożyć. Pupilowi należy także zapewnić regularne, niezbyt intensywne ćwiczenia fizyczne, które nie będą niepotrzebnie obciążać stawów, a zmuszą mięśnie do pracy. Kondycję pupila można również poprawić poprzez krótkie spacery. Ból pomoże uśmierzyć zoofizjoterpia i zajęcia w basenie. Jednak kluczową rolę w zapobieganiu zwyrodnieniom stawów odgrywa właściwe żywienie pupili, ich zdrowe i właściwe funkcjonowanie wspomagają też odpowiednie preparaty i witaminy dla psa. Warto zwrócić uwagę na zestaw substancji czynnych wchodzących w skład danych produktów. Dobrze bowiem, aby zawierały składniki o działaniu chondroprotekcyjnym, osłonowym, przeciwzapalnym i przeciwutleniającym, takie są między innymi suplementy Dianamed.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.dianamed.pl/wp-content/uploads/2022/07/Dianamed-uciete-600x110.png
O nas
ul. Szczęśliwicka 62, 02-353 Warszawa
+ 48 785 733 752
Newsletter