fbpx
 

Dysplazja u psa. Czym jest i jak przeciwdziałać?

2022-09-210

Czym jest dysplazja u psa? Jest to poważna i bolesna choroba stawów, która może dotknąć Twojego psa. Jako właściciel czworonoga na pewno chcesz dowiedzieć się więcej o tym schorzeniu, które uniemożliwia normalne poruszanie się, a któremu warto zapobiegać. Jakie są objawy dysplazji? I jak się przed nią bronić?

Czym jest dysplazja u psa?

To obco brzmiące słowo to nic innego jak choroba, która może dotknąć Twojego psa. Dysplazja stawu u psa to schorzenie, które polega na niewłaściwym rozwoju struktur stawowych. Może to być na przykład niedorozwój, ale również zwykłe rozluźnienie w obszarze stawu. Termin dysplazji obejmuje także wiele nieprawidłowości, które mogą się pojawić w wyniku rozwoju budowy narządów i tkanek. Najprościej rzecz ujmując, dysplazja stawów biodrowych psów to przesunięcie się główki kości udowej do tyłu lub do przodu względem jej prawidłowego ustawienia w panewce. Czasami pojawia się również w odcinku łokciowym, chociaż częściej jest spotykana w stawach biodrowych. Najczęściej dysplazja jest przekazywana genetycznie, z pokolenia na pokolenie. Warto jednak wspomnieć, że zwierzę mające gen dysplazji wcale nie musi zachorować, bo na rozwój choroby wpływają również inne czynniki zewnętrzne, takie jak brak suplementacji w żywieniu domowym, nadwaga i otyłość w fazach rozwoju, a także zbyt szybki wzrost za czasów szczenięcych czy przekarmienie psa.

Jak w takim razie zaobserwować pierwsze objawy dysplazji?

Objawy dysplazji stawu biodrowego niestety najbardziej uwidaczniają się dopiero w ostatnich fazach choroby. Nie jest łatwo wykryć chorobę na samym początku jej rozwoju. Na samym początku rozwoju choroby zwierzak zaczyna przejawiać niechęć do spacerów czy zabawy. Jeśli wcześniej był wyjątkowo aktywny i żywiołowy, łatwo zauważyć tę zmianę w jego zachowaniu. Innym objawem postępującej choroby jest trudność z wchodzeniem po schodach lub wykonywaniem gwałtownych ruchów. Wraz z postępowaniem choroby, objawy stają się coraz bardziej zauważalne. Bardzo charakterystyczne jest odciążanie nóg podczas biegu, które przypomina kicanie, podobne do króliczego. Warto również zwrócić uwagę na psa, który ostrożnie i powolnie zmieniania pozycję przy siadaniu czy kładzeniu się – jest to kolejny objaw dysplazji. Jak tylko zauważysz u Twojego pupila pierwsze objawy dysplazji stawów, koniecznie udaj się na badanie diagnostyczne do weterynarza.

Występowanie dysplazji u psów.

Tę chorobę najczęściej diagnozuje się u młodych psów pomiędzy 3 a 6 rokiem życia. Nie oznacza to jednak, że psy starsze czy młodsze są na nią uodpornione. Czasami zdarzają się przypadki zachorowań nawet wśród małych szczeniąt, już w wieku 4-15 miesięcy. Chorobę tę dotyka od 3 do nawet 60% psów ras psów. Dysplazja stawów biodrowych najczęściej występuje u ras takich jak owczarek niemiecki, labrador, dog niemiecki, nowofundland, bernardyn czy owczarek kaukaski. Jednak również właściciele małych psów, mogą obawiać się o swoich pupili.

Małe rasy też zagrożone?

Dysplazja psów zdarza się też wśród małych ras, takich jak mopsy, buldogi francuskie, spaniele, pekińczyki czy pudle. Podobne statystyki można zaobserwować, analizując dysplazję jednostronną. Dysplazja jednostronna występuje u 3% do 30% psów. Zwyrodnienie lewostronne jest dość częstym schorzeniem wśród psów takich ras jak labrador, nowofundland, akita i golden retriever. Z kolei prawa strona ciała jest bardziej podatna na urazy u rottweilerów. Deformacje stawów, z którymi borykają się psy wymagają leczenia w późniejszym życiu u około 30 % czworonogów.

Jak się przed dysplazją skutecznie chronić?

Jeśli wiesz, że Twój najlepszy przyjaciel jest narażony na dysplazję, warto zadbać o jego prawidłową dietę i aktywność fizyczną. Nie doprowadzaj do otyłości ani niedoboru witamin. Jeśli chodzi o ruch, to nie powinien być on też zbyt intensywny. Warto również zadać sobie pytanie: czy dysplazja jest uleczalna? Dysplazja psich stawów może być leczona w sposób zachowawczy lub operacyjny. Leczenie zachowawcze powinno być skuteczne w początkowym stadium choroby. Weterynarz przepisze leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także odpowiednie suplementy na stawy, które będą zawierać składniki będące budulcami chrząstki stawowej. Aby zachować zdrowie konieczne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała psa, która nie będzie niepotrzebnie przeciążała stawów. Ważne jest też zapewnienie właściwej dawki ruchu.

Przede wszystkim nie szkodzić!

Warto zasięgnąć rady specjalisty, jaki trening może pomóc w odbudowaniu masy mięśniowej zwierzęcia. Postaraj się dopilnować, aby Twój pies unikał nagłych zrywów, wskakiwania i zeskakiwania oraz ćwiczeń na śliskiej powierzchni. Zadbaj o długie, ale spokojne, jednostajne spacery. Dodatkowo warto dopytać zoofizjoterapeuty o ćwiczenia, które wspomogą proces powrotu psa do zdrowia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.dianamed.pl/wp-content/uploads/2022/07/Dianamed-uciete-600x110.png
O nas
ul. Szczęśliwicka 62, 02-353 Warszawa
+ 48 785 733 752
Newsletter