fbpx
 

Fryzjer dla psa? To nie problem!

2022-09-130

Pierwsze razy zawszy bywają stresujące. Nieważne czy chodzi o pierwszą samodzielną jazdę samochodem, pierwszy dzień w nowej, poważnej pracy czy może pierwszą randkę z nowo poznaną osobą. Uczucie niepokoju jest naturalne, gdy zaczynamy robić coś nowego i zupełnie nieznanego. Podobnie czują się nasze ukochane pupile, gdy pierwszy raz zabieramy je do psiego fryzjera. Pierwsza wizyta u psiego fryzjera jest stresująca zarówno dla psa, jak i opiekuna. Jednak my, jako ludzie, jesteśmy w stanie poradzić sobie z tego typu wyzwaniem. Pies – niekoniecznie. Ten artykuł podpowie Wam, psim właścicielom, jak przygotować psa na jego pierwszą wizytę u psiego fryzjera.

Czas pierwszej wizyty

Pierwsza wizyta u psiego fryzjera to stresujące doświadczenie dla szczeniąt, jak i starszych psów. Jednak te bardziej dojrzałe mogą odczuwać większy stres, związany ze strzyżeniem. Dlatego przygodę z psim groomingiem warto rozpocząć w pierwszych miesiącach życia naszego ukochanego pupila. Za młodu nasz pies cały czas uczy się nowych rzeczy, jednocześnie poznając otaczający go świat. Właśnie wtedy jest w stanie najszybciej dostosować się do zachodzących zmian. Dlatego warto wykorzystać ten okres na pierwszą wizytę u psiego fryzjera i stopniowe przyzwyczajanie go do regularnych spotkań. Należy pamiętać, że psi salon to miejsce pełne zupełnie nieznanych bodźców: nowych dźwięków, zapachów czy przedmiotów. Mnogość bodźców może być przytłaczająca dla nas ludzi, a co dopiero dla bezbronnego psa. Dlatego warto zabrać psa do psiego fryzjera już we wczesnym okresie szczenięcym. Najlepiej umówić się na pierwsze strzyżenie w okresie pomiędzy 3, a 4 miesiącem życia psa.

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Psi fryzjer postara się jak najlepiej poznać jego psa i odpowiedzieć na indywidualne potrzeby jego sierści. Czas spędzony w salonie psiej pielęgnacji jest też zależny od innych czynników, takich jak:

● Wielkość psa – psy dużych ras muszą się nastawić na dłuższy pobyt u fryzjera. Większy psiak oznacza więcej sierści, a więc więcej czasu poświęconego na doprowadzenie pupila do porządku.

● Rasa psa – psy, które cechują się długim włosem spędzą u psiego fryzjera więcej czasu, niż te które posiadają krótką sierść. Często wymagają one też większego wysiłku, aby uzyskać oczekiwany efekt zdrowej i błyszczącej sierści.

Stan sierści – to kolejny istotny czynnik, który może wpłynąć na czas wizyty. Psy, które rzadziej odwiedzają psiego fryzjera, muszą liczyć się z tym, że poświęci im się więcej czasu. Na stan sierści wpływa także pielęgnacja stosowana w domowym zakresie. Czasami nieświadomie wybieramy nieodpowiednie kosmetyki, które źle wpływają na stan sierści naszego psa. Warto dopytać psiego fryzjera o dobór odpowiednich kosmetyków.

● Zachowanie psa – każdy pies ma inny charakter i zachowuje się w inny sposób. Psy, które są lękliwe lub podatne na stres zdecydowanie będą potrzebowały więcej czasu. Fryzjer, któremu zależy na wyglądzie waszego psa, będzie wykonywał pracę powoli i z większą ostrożnością niż zwykle, aby nie narazić pupila.

● Regularność wizyt – psy, które często odwiedzają psiego fryzjera, będą znacznie spokojniejsze i bardziej skore do współpracy. Jest to powód, dla którego pierwsza wizyta psa u fryzjera z reguły jest tą najdłuższą. To zupełnie nowe doświadczenie wpływa na poziom stresu psa, co przekłada się na przedłużenie czasu wykonywania usługi.

A więc ile trwa regularna wizyta u fryzjera? Kompleksowy zabieg, który obejmuje kąpiel, kosmetykę uszu, oczu i strzyżenie zajmuje od 1,5 do 2 godzin. Czas zabiegu może się oczywiście wydłużyć lub skrócić, zależnie od psa. Dopiero po kilku wizytach, sam właściciel jest w stanie określić czas trwania zabiegu. Fryzjer dla psa, to nie problem!

Jak zmniejszyć stres przed wizytą u psiego fryzjera?

Profesjonalny psie fryzjer wie, w jaki sposób poradzić sobie ze stresem u zwierzęcia, tak aby skutecznie go zredukować i przeprowadzić zabieg. Często w tej kwestii ścisła współpraca z opiekunem zwierzęcia jest bardzo pomocna. Jest też kilka sposobów, które możesz wypróbować przed wizytą u psiego fryzjera:

● Regularne czesanie – przyzwyczajanie swojego pupila do widoku i dotyku szczotki to kolejny istotny element, który może wpłynąć na zredukowanie stresu Twojego psa.

● Krótki spacer – pozwól swojemu psu wyszaleć się na spacerze chwilę przed wizytą. Dzięki temu, pies będzie spokojniejszy podczas wizyty i nie znudzi się zbyt szybko. A jak wiadomo, nuda potrafi czasem zrodzić szalone pomysły, nawet w psiej głowie.

● Przyzwyczajanie do nowych zabiegów – od czasu do czasu warto zaglądać psu do uszu, chwytać go za łapy, czy oswajać go z takimi akcesoriami jak nożyczki czy cążki do pazurów (oczywiście jeśli wiesz jak to robić). Dla szczeniaczka może to być element zabawy, który przyczyni się do zmniejszenia poziomu stresu w psim salonie

● Dźwięk suszarki – włączenie suszarki przy psie zdecydowanie pozwoli mu oswoić się z nowym dźwiękiem, którego Twój pies nie uniknie w psim salonie.

A właściciel?

Kiedy pierwszy raz zabierzesz swojego psa do psiego fryzjera, sam odkryjesz, że trochę się stresujesz. Pojawi się mnóstwo pytań o pielęgnację, odstępy między wizytami czy czas trwania wizyty. Nie bój się sporządzić szczegółowej listy pytań przed. Ważnym pytaniem jest także cena zabiegu a także konkretnych usług. Przed wizytą warto zapoznać się z cennikiem, dostępnym w internecie lub w salonie. Czasami cenniki są też dostosowane do indywidualnych usług.

Pamiętaj, że Twój pupil początkowo może nie chcieć współpracować z psim fryzjerem, być może ze względu na zbyt duży stres. Nie zniechęcaj się. Czas i przyzwyczajenie wkrótce zrobią swoje i pomogą Twojemu psu stanąć na drodze do bycia pięknym i pachnącym!

Jakie są Twoje doświadczenia z pierwszą wizytą u psiego fryzjera? Fryzjer dla psa to nie problem? Napisz nam w komentarzu!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.dianamed.pl/wp-content/uploads/2022/07/Dianamed-uciete-600x110.png
O nas
ul. Szczęśliwicka 62, 02-353 Warszawa
+ 48 785 733 752
Newsletter